Wystawa w Audi museum mobile: „Błyszczące eksponaty – blaski techniki”

Wystawa w Audi museum mobile

Hasłem przewodnim kolejnej, specjalnej wystawy w Audi museum mobile jest aluminium. Jej tytuł: „Błyszczące eksponaty – blaski techniki” oddaje ponad 100-letnią historię użytkowania tego surowca, a zwłaszcza możliwości jego wszechstronnego zastosowania w Audi. Najcenniejszymi eksponatami na wystawie w Audi museum mobile są dwa dzieła sztuki stworzone specjalnie na tę okazję przez Camilla Leberera. Ekspozycję można oglądać od 6 grudnia 2017 do 4 marca 2018.

Audi Typ K z roku 1923 – Wystawa w Audi museum mobile

Aluminium, to ważny w produkcji samochodów surowiec, stosowany praktycznie od początku historii motoryzacji. Założyciel Audi August Horch, korzystał z niego już w pierwszych konstruowanych przez siebie silnikach i skrzyniach biegów. Materiał ten wykorzystywano na różne sposoby w wielu historycznych modelach Audi, na przykład w Audi Typ K z roku 1923. Kamieniem milowym w rozwoju koncepcji karoserii z aluminium i lekkiej konstrukcji była koncepcja Audi Space Frame (ASF), którą marka Audi opracowała w roku 1994. Karoseria Audi Space Frame od czterech generacji jest stosowana w Audi A8 i jest również centralnym punktem wystawy.

Karoseria Audi Space Frame

Ponadto w Audi museum mobile wystawiono cztery rzadko spotykane samochody z karoserią wykonaną w całości z aluminium polerowanego na wysoki połysk. To studyjny samochód AVUS quattro, który Audi zaprezentowało po raz pierwszy w 1991 roku na wystawie samochodowej w Tokio, a także pokazany w 1993 roku na IAA we Frankfurcie pojazd koncepcyjny ASF Concept Car. Ten drugi model to właściwie Audi A8, w którym konstrukcję nośną i nośne elementy blaszane karoserii wykonano w całości z aluminium. Obejrzeć będzie można również inny model Audi z karoserią Audi Space Frame: Audi A2 z 2002 roku. Z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających może się też spotkać pojazd demonstracyjny Audi R8 5.2 quattro z 2009 roku. Obok samochodów, na wystawie znaleźć można informacje na temat aluminium jako materiału oraz wiele mniejszych eksponatów ukazujących w jak wielu różnych produktach się je stosuje – od gramofonu przez tablet, aż po opakowania od czekolady.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, artysta Camill Leberer stworzył dwa dzieła sztuki. Uczniowie odbywający praktyki w Audi wykonali obie prace z aluminium, zgodnie ze szkicami artysty. Ponadto w „Sali Sztuki Audi” w Audi museum mobile wystawiono ponad 30 prac artysty wykonanych z papieru. Camill Leberer to już dziewiąty twórca, który prezentuje swoje prace w tym miejscu. Od roku 2011 można było podczas różnych wystaw w Audi museum mobile obejrzeć dzieła w sumie 17 artystów zrzeszonych w Fundacji na rzecz Sztuki i Stylistyki Konkretnej.