Peugeot, Citroën I DS opublikowały rzeczywiste wartości zużycia paliwa

Peugeot Instinct Concept

Grupa PSA opublikowała na stronach internetowych swoich marek wielkości zużycia paliwa w warunkach rzeczywistych dla 1000 wersji modeli Peugeot, Citroën i DS.  

Zgodnie ze swoim zobowiązaniem z 2016 roku, Grupa PSA opublikowała wyniki pomiarów zużycia paliwa przeprowadzonych na podstawie protokołu jazd próbnych określonych wspólnie z organizacją pozarządową Transport & Environment (T&E) i federacją France Nature Environnement (FNE). Protokół umożliwił przeprowadzenie pomiarów zużycia paliwa w rzeczywistych warunkach użytkowania 58 modeli Grupy. Kontrolę, poświadczenie wiarygodności i uczciwości wyników badań przeprowadziła międzynarodowa firma certyfikacyjna Bureau Veritas.

Uzyskane dla 58 modeli wyniki pozwalają oszacować zużycie paliwa w rzeczywistych warunkach dla ponad 1000 wersji modeli marek Peugeot, Citroën i DS. Wartości te określane są na podstawie obliczeń tego samego modelu, silnika i skrzyni biegów z uwzględnieniem 3 zmiennych: rodzaju nadwozia, poziomu wyposażenia i rozmiaru opon.

Podczas trwającego właśnie Salonu Samochodowego w Genewie, wielbiciele marek Peugeot, Citroën i DS będą mieli możliwość sprawdzenia średniego zużycia paliwa tych samochodów w warunkach rzeczywistych za pośrednictwem strony internetowej. Interaktywny moduł pozwoli klientom uzyskać informacje po wprowadzeniu danych samochodu (rodzaj nadwozia, poziom wyposażenia, silnik, skrzynia biegów i rodzaj ogumienia).

Ponadto specjalny konfigurator pozwoli właścicielowi samochodu oszacować zużycie paliwa w jego modelu w zależności od indywidualnego sposobu użytkowania samochodu (liczba pasażerów, stopień obciążenia, styl jazdy, itd.).

W pierwszej fazie konfigurator będzie dostępny na stronach internetowych marek sześciu krajach: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii. Następnie będzie stopniowo udostępniany w pozostałych krajach Europy.

Protokół bazujący na europejskim projekcie RDE „Real Driving Emissions”, umożliwia pomiar zużycia paliwa dzięki przenośnemu urządzeniu pomiarowemu zainstalowanemu w pojeździe (PEMS*). Pomiary dla 58 modeli grupy zostały przeprowadzone na drogach publicznych otwartych dla ruchu drogowego (23 km w mieście, 40 km na drogach i 30 km na autostradach) w rzeczywistych warunkach użytkowania (korzystanie z klimatyzacji, transport pasażerów i bagaży, wzniesienia na drodze, itd.).

Gilles Le Borgne, dyrektor ds. jakości i inżynierii Grupy PSA, powiedział: „Zgodnie z podjętym przez nas zobowiązaniem wobec klientów, publikujemy obecnie na stronach internetowych naszych marek wyniki pomiarów zużycia paliwa w warunkach rzeczywistych dla modeli Peugeot, Citroën i DS. Nasi klienci zyskają dzięki temu dostęp do pełnej i przejrzystej informacji dotyczącej zużycia paliwa. Latem 2017 roku zakres pomiarów zostanie poszerzony o emisję NOx”.

Greg Archer, dyrektor ds. ekologicznych pojazdów w Transport & Environment, oświadczył: „Nasza współpraca z Grupą PSA obraca się wokół trzech poniższych kluczowych wyzwań. Po pierwsze, testy drogowe mające na celu pomiar rzeczywistej emisji CO2 są wiarygodne, reprezentatywne i powtarzalne. Po drugie, producent przyznaje, że istnieje wśród kierowców potrzeba dostępu do wiarygodnej informacji na temat rzeczywistego zużycia paliwa w ich pojazdach. I po trzecie, w okresie „faktów alternatywnych” i manipulowania wynikami testów emisji zanieczyszczeń, Grupa PSA stawia na przejrzystość i otwarcie w celu odbudowania zaufania klientów – pozostali producenci powinni pójść za jej przykładem.

Denez L’Hostis, prezes France Nature Environnement, dodaje: „W kontekście niedawnych, powtarzających się okresów silnego zanieczyszczenia powietrza ze wskazaniem emisji spalin z pojazdów jako ich przyczyny, doceniamy wolę zapewnienia pełnej przejrzystości przez Grupę PSA, która zobowiązała się do przeprowadzenia w takim właśnie duchu pomiarów emisji różnego typu zanieczyszczeń w swoich pojazdach: CO2, NOx i cząstek stałych. Powyższe zobowiązanie wychodzi naprzeciw silnej mobilizacji obywatelskiej w celu ujawnienia całej prawdy o zanieczyszczeniu atmosfery. Jest to etap niezbędny na drodze do podjęcia konkretnych działań mających na celu poprawę jakości powietrza i jakości życia obywateli”.

Philippe Lanternier, wiceprezes ds. korporacyjnych i rozwoju biznesu w Bureau Veritas, oświadczył: „Bureau Veritas może zaświadczyć o prawidłowym przebiegu testów przeprowadzanych w ciągu całej tej nowej, zakrojonej na szeroką skalę kampanii. Od początku wdrażania tego mechanizmu rok temu i po przeprowadzeniu wielu testów dowiódł on w pełni swojej skuteczności. Będzie też wykorzystany i równie skuteczny przy pomiarach emisji NOx. Bardzo cieszymy się z możliwości towarzyszenia Grupie PSA w tej inicjatywie, tym bardziej że wyzwania w zakresie wiarygodności pomiarów zanieczyszczeń i działań na rzecz poprawy jakości powietrza stają się coraz większe”.

* PEMS: Portable Emissions Measurement System

MARKA CITROËN:

 

MARKA DS:

 

MARKA PEUGEOT: