Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC?

man using phone after accident, insurance concept

Wśród ubezpieczeń dostępnych na rynku znajdziemy zarówno takie, które przydają się nam bardzo często, jak i takie, z których korzystamy jedynie w konkretnych przypadkach. Jednym z rodzajów ubezpieczeń, z którymi ma do czynienia większość z nas, są ubezpieczenia komunikacyjne. Są to polisy mające za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze oraz zadbać o to, byśmy w razie wypadku lub awarii otrzymali odpowiednią pomoc.

Podstawową obowiązkową polisą, którą wykupić musi koniecznie każdy właściciel pojazdu, jest ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). To właśnie ono stanowi główne zabezpieczenie podczas poruszania się autem, a za jego brak grożą poważne konsekwencje prawne i finansowe. Z pewnością większość z nas doskonale wie, jak działa taka polisa, jednak dla pewności warto przypomnieć, że jej głównym zadaniem jest pokrycie szkód spowodowanych podczas kolizji drogowej. Polisa wykupiona przez nas zadziała, gdy to  my doprowadzimy do wypadku, jeśli natomiast będziemy poszkodowanymi, otrzymamy odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego osoby, która spowodowała zdarzenie na drodze. Będąc sprawcami kolizji, musimy więc oczywiście sami pokryć koszt naprawy naszego samochodu, ale OC uchroni nas od konieczności wypłacenia  z własnej kieszeni konkretnej sumy na rzecz poszkodowanego. Nie warto więc ryzykować i narażać się na nieprzyjemne skutki braku OC. Lepiej poważnie podejść do tej kwestii i zapewnić sobie odpowiednią ochronę.

Co jest najważniejsze podczas wybierania ubezpieczenia OC?

Mimo że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, sami możemy dokonać wyboru konkretnej polisy. To od nas zależy, w którym towarzystwie ją wykupimy, dlatego warto dokładnie się nad tym zastanowić i podczas podejmowania decyzji uwzględnić wszystkie istotne czynniki. Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, a poszczególne firmy wciąż prześcigają się w proponowaniu nam coraz to lepszych warunków. Nie musimy więc decydować się na przypadkową polisę, lecz możemy poszukać takiej, która będzie dla nas najbardziej opłacalna. Jeśli wiemy, czemu ma służyć ubezpieczenie OC, jest dla nas jasne, że podstawowe i najważniejsze kryterium jego wyboru to przede wszystkim  cena. Czasem zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają klientów do zakupu przy pomocy dodatkowych usług dołączonych do polisy, jednak zazwyczaj próbują przyciągnąć nas korzystnymi promocjami, większymi zniżkami za bezszkodową jazdę lub innymi zabiegami, mającymi na celu obniżenie składki. Mogłoby się wydawać, że tak jak to bywa w przypadku wielu produktów, tańsze OC będzie gorsze, jednak tutaj sytuacja wygląda inaczej. Warto pamiętać, że każde ubezpieczenie OC ma taki sam zakres i chroni nas w określonych sytuacjach, dlatego swobodnie możemy poszukać mniej kosztownej propozycji. Powinniśmy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy najistotniejsze są dla nas oszczędności, czy też bardziej zależy nam na dodatkowych pakietach, które będziemy mogli wykupić lub otrzymamy w gratisie do droższego OC. W zależności od naszych potrzeb wybierzmy taką polisę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza. Wystarczy tylko zawczasu sprawdzić, jakie mamy możliwości.

Jak wybrać dobrą polisę OC?

Codziennie jesteśmy zasypywani mnóstwem reklam i przygotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe propozycji. Każde z nich chce nas zachęcić, byśmy to właśnie z jego oferty skorzystali. Nie powinniśmy jednak swojej decyzji opierać jedynie na wiedzy uzyskanej z atrakcyjnych spotów i bilbordów – może okazać się, że tuż za rogiem czeka na nas o wiele lepsza oferta. Zanim wybierzemy konkretną polisę, warto sprawdzić różne możliwości i dowiedzieć się, gdzie zapłacimy najmniej za oczekiwany standard. W tym celu skorzystajmy z pomocnych narzędzi, które umożliwią nam przeprowadzenie analizy w krótkim czasie i bez wychodzenia z domu. Takie wsparcie zapewni Ci serwis PADO24, który stanowi rzetelną bazę wiedzy o ubezpieczeniach OC. Możemy w nim przeczytać całą masę przydatnych artykułów oraz wspomóc się rzeczowymi wskazówkami, które ułatwią wybór odpowiedniej polisy. Ponadto dzięki odnośnikowi umieszczonemu na PADO24 w zaledwie kilka chwil porównasz najbardziej atrakcyjne, aktualne oferty ubezpieczeń, co pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.