Scott Pruett i Sage Karam za kierownicą RC F GT3

Lexus RC F GT3

Lexus wraz z zespołem F Performance Racing zawarł porozumienie z International Motor Sports Association, w ramach którego Lexus RC F GT3 wystartuje w IMSA Weather Tech SportsCar Championship. Umowa zapewni japońskiej marce obecność w serii wyścigów GT Daytona (GTD) oraz pozycję oficjalnego partnera IMSA. 

Sage Karam
Sage Karam

Zespół F Performance Racing z siedzibą w  East Lansing, Michigan, powstał w 2015 roku i rozpoczął przygotowania do startów Lexusem RC F GT3. Za jego sprawą luksusowa marka Lexus powraca do wyczynowych wyścigów po raz pierwszy od 2009 roku. Zespół powstał na bazie zespołu RSR Racing i należy do pięciokrotnego mistrza Trans-Am Series, Paula Gentilozziego oraz jego wieloletnich partnerów, Tony’ego i Johna Gentilozzich. Szefowie teamu są aktywni w motorsporcie od 45 lat.

„Perspektywa startów RC F GT3 w wyścigach na tak wysokim poziomie jest dla nas bardzo ekscytująca. Mamy nadzieję zbudować silne fundamenty pod rozwój F Performance Racing w sezonie 2016 oraz przygotować zespół do startów kilkoma samochodami w sezonie 2017” – powiedział Jeff Bracken, Group VicePresident i General Manager Lexusa.

Lexus RC F GT3
Lexus RC F GT3

Z teamem Gentilozzich współpracuje doświadczony kierowca, Scott Pruett. Według najnowszych doniesień dołączy do niego 20-letni Sage Karam. Obaj kierowcy startowali już razem pod szyldem Chip Ganassi Racing. Pruett zapowiedział rozpoczęcie współpracy z Lexusem i F Performance Racing w listopadzie, kiedy japońska luksusowa marka ogłosiła swój powrót do wyścigów. Karam zakończył współpracę z Ganassi w grudniu ubiegłego roku.
„Bardzo się cieszę z przyszłej współpracy z Sage’em w F Performance Racing” – powiedział Pruett. – „Miałem już okazję startować z nim w Rolex 24 Hours of Daytona, a także w wyścigu IMSA w Indianapolis, gdzie wykonał świetną robotę. Ten młody kierowca ma wielki talent”.
Obecnie F Performance Racing ściśle współpracuje z Lexusem, aby przygotować samochód do homologacji.

 

Lexus RC F GT3
Lexus RC F GT3

„Lexus jest zdeterminowany, żeby stale poprawiać swoje osiągi – powiedział John Gentilozzi, dyrektor techniczny F Performance Racing. – Marka robi świetne samochody o ogromnych możliwościach. Jedyne, czego potrzebują, to sportowych wyzwań, by pokazać, na co je stać”.

Kilkuletni kontrakt Lexusa z IMSA na starty w serii SportsCar pozwoli w pełni zademonstrować możliwości RC F GT3. Niedługo model zostanie udostępniony innym zespołom wyścigowym. Gentilozzi zastrzega jednak, że zespół nie planuje uczestniczyć w całym sezonie 2016.

„Nasz program jest zbyt młody, aby brać udział we wszystkich wyścigach sezonu. Jednak damy z siebie wszystko i będziemy walczyć o zwycięstwa. Obecnie jesteśmy na etapie intensywnych testów i analiz technicznych, przystąpimy jednak do pełnej rywalizacji tak szybko, jak to możliwe”.

Monika Kryńska