Abarth – program sportowy na sezon 2014

Fiat Abarth

Abarth potwierdza i umacnia swoją pozycję w świecie wyścigów samochodowych, angażując się również w tym roku w mistrzostwa, które są idealnym wyzwaniem dla młodych kierowców. Marka zachowuje wierność filozofii swojego założyciela – Carlo Abarth’a, który pozwolił wielu kierowcom zadebiutować w wyścigach samochodowych i zaprezentować swoje umiejętności na arenie międzynarodowej, na prestiżowych torach, w samochodach wyścigowych w przystępnych cenach.

Wśród głównych nowości nadchodzącego sezonu jest silnik 1,4 T-Jet „Carter Secco” (sucha miska olejowa) o mocy 160 KM, przeznaczony do jednoosobowych bolidów Formuły 4 oraz nowa wersja Abarth’a 695 Assetto Corse, nazwana Evoluzione. Dzięki lepszym osiągom uzyskanym poprzez udoskonalenie silnika i zmniejszenie masy, wersja ta dołączy do Abarth’a 695 Assetto Corse i Abarth’a 500 Assetto Corse podczas europejskich i włoskich mistrzostw.

Fiat Abarth
Fiat Abarth

Europejski Puchar Abarth’a dokonuje w tym roku wielkiego przeskoku zarówno pod kątem jakości, dzieląc 4 duże wydarzenia z cyklem WTCC (Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych) i ETCC (Europejskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – Le Castellet we Francji, Salzburgring w Austrii, Spa Francorchamps w Belgii i Pergusa we Włoszech – jak i względem oglądalności, ponieważ najciekawsze momenty weekendowych wyścigów będą transmitowane przez stacje Eurosport 1 i Eurosport 2. Będzie to więc idealna scena, która pozwoli Abarth’owi pokazać szerokiej publiczności to, co dzieje się w wyścigach w całej Europie: fani ze świata wyścigów będą mogli śledzić w 59. krajach najlepsze momenty z sześciu spotkań Europejskiego Pucharu Abarth’a, słuchając komentarza w ojczystym języku.

Po 5-ciu sezonach Abarth nadal jest gwiazdą na torach, dzięki niskim kosztom obsługi i doskonałym osiągom samochodów Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione, Abarth 695 Assetto Corse i Abarth 500 Assetto Corse. Uwaga marki spod znaku Skorpiona skupiona jest na młodych talentach, mających szansę rozpocząć sportową karierę w małym samochodzie o dużych osiągach i dostępnym w przystępnych cenach.

Po pierwszych 4 cyklach na kilku z najbardziej prestiżowych europejskich torach, następne odbędą się 20 kwietnia na francuskim torze Paul Ricard, później 25 maja w Austrii w Salzburgu, 22 czerwca w Belgii w Spa-Francorchamps, 13 lipca w Mugello oraz 28 września w Pergusa. Sezon Europejskiego Pucharu Abarth’a zakończy się 26 października wyścigami na torze w Monza. Włoski Puchar Abarth’a rozpocznie się natomiast 4 maja w Vallelunga, a następne jego etapy odbędą się 22 czerwca w Spa-Francorchamps, 13 lipca w Mugello, 28 września w Pergusa, 7 września w Varano i 26 października w Monza. Cztery wyścigi odbywające się równocześnie w ramach europejskich i włoskich mistrzostw pozwolą kierowcom uczestniczyć w obydwóch mistrzostwach bez uszczerbku dla ich budżetu.

Fiat Abarth
Fiat Abarth

Innymi międzynarodowymi mistrzostwami są Puchar Abarth’a 500 Beneluksu i Puchar Abarth’a 500 Skandynawii, podczas którego, w tym roku zaplanowane są, oprócz wyścigów na szwedzkich torach, dwa wyścigi w Norwegii, gdzie Puchar Abarth’a dociera po raz pierwszy. Puchary sezonu 2013, w którym uczestniczyło ponad 150 kierowców, charakteryzowały się bardzo niską średnią wieku: pierwszych 4 kierowców sklasyfikowanych w Europejskim i Włoskim Pucharze Abarth’a nie przekroczyło 22 lat.

Ta sprawdzona formuła, która pozwala wielu młodym kierowcom zadebiutować w wyścigach, została w tym roku jeszcze bardziej rozwinięta, dzięki uczestnictwu we włoskich mistrzostwach Formuły 4, kategorii, która dopuszcza kierowców wywodzących się z torów kartingowych, którzy ukończyli 15 lat. Gwiazdą mistrzostw będzie jednoosobowy bolid wyposażony w silnik Abarth 1,4 T-Jet „Carter Secco” o mocy 160 KM, zapewniający pierwszorzędne osiągi przy zachowaniu określonych norm FIA.

Silniki 1.4 T-Jet, które są na wyposażeniu sześciu edycji Abarth’a 500 Assetto Corse, biorących udział w Pucharach mogą pochwalić się wszechstronnością, dużą mocą i niezawodnością. Poza tym, w 2014 roku silnik ten będzie „sercem” nowego Abarth’a 695 Assetto Corse Evoluzione, generując moc 215 KM zapewniającą doskonałe osiągi.