19-LETNI ZŁODZIEJ SAMOCHODÓW W RĘKACH POLICJI DWAJ INNI RÓWNIEŻ

Złodziej samochodów

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim ustalili i zatrzymali 19-letniego złodzieja samochodów. Do kradzieży doszło w sierpniu 2013 roku na terenie Trąbek Wielkich i Straszyna. Mężczyzna usłyszał łącznie 3 zarzuty. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pokrzywdzeni oszacowali poniesione straty na sumę około 3 tys. złotych. Policjanci odzyskali skradzione samochody oraz pozostawione w nich wartościowe przedmioty i przekazali je właścicielom.

Złodziej samochodów
Złodziej samochodów

Pod koniec sierpnia 2013 roku w Trąbkach Wielkich i Straszynie włamano się do 3 samochodów z czego dwa ukradziono. Kryminalni z pruszczańskiej komendy pracujący nad sprawą 28 listopada br. ustalili i zatrzymali złodzieja. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec gminy Trąbki Wielkie. W jego mieszkaniu znaleziono skradzione łupy z jednego z samochodów oraz oryginalne kluczyki od jednego ze skradzionych aut. Z ustaleń policjantów wynika, że w nocy z 27/28 sierpnia 2013 roku w Trąbkach Wielkich mężczyzna włamał się go volkswagena golfa i odjechał nim w kierunku Straszyna. Podczas jazdy pękła mu opona, więc porzucił samochód na drodze. Ponieważ chciał dalej kontynuować jazdę włamał się do kolejnego samochodu zaparkowanego na parkingu w Straszynie. Nie mogąc uruchomić silnika w daewoo tico, wysiadł z samochodu i poszukał innego łupu. Kila metrów dalej na parkingu przy bloku w Straszynie wsiadł do volkswagena golfa, w którym kierowca zostawił kluczyki w stacyjce. Samochód był załadowany między innymi sprzętem elektronicznym. 19-latek przyjechał tym samochodem do Trąbek Wielkich, wyjął z niego wartościowe rzeczy a volkswagena porzucił w lesie. Łączna wartość strat jaką spowodował przestępca wyniosła około 3 tys. złotych.

Złodziej samochodówZgromadzony materiał dowody pozwolił na postawienie łącznie 3 zarzutów. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 DWAJ ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW ZATRZYMANI

Gdańscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na terenie Trójmiasta. W ręce kryminalnych trafili w momencie wywożenia skradzionego auta poza teren województwa pomorskiego. Policjanci zmuszeni byli użyć broni, ponieważ uciekający audi mężczyzna próbował rozjechać jednego z funkcjonariuszy. Sprawcy wielokrotnie karani byli za kradzieże samochodów, posiadanie broni palnej oraz rozbój. Grozi im kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Mat. Policji
Mat. Policji

Od kilku miesięcy policjanci zwalczający przestępczość samochodową z komendy miejskiej rozpracowywali nową grupę przestępczą, która zaczęła działać na terenie Trójmiasta. Z ustaleń kryminalnych wynikało, że w jej skład mogą wchodzić mężczyźni, którzy w przeszłości byli już karani za kradzieże samochodów, posiadanie broni oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

W ubiegłym tygodniu, policjanci przeprowadzili działania wymierzone w tą grupę przestępczą. W nocy z piątku na sobotę na wyjeździe z Gdańska, zaobserwowali audi A3, które figurowało w policyjnym systemie jako skradzione dzień wcześniej. Za kierownicą tego auta siedział znany im złodziej samochodów. Jakby tego było mało, pilotowany był przez mazdę, którą kierował 30-letni gdańszczanin również karany za przestępczość samochodową. Gdy policjanci dali im sygnały do zatrzymania się, ci zaczęli uciekać z dużą prędkością, nie reagując na dawane sygnały i stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze zatrzymali kierującego mazdą przed wjazdem na autostradę. W tym samym miejscu, 39-letni kierujący audi próbował rozjechać policjanta. Wówczas funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze. Mężczyzna staranował bramki wjazdowe na autostradę i kontynuował ucieczkę. Na jednym ze zjazdów został zatrzymany. Mężczyzna był bardzo agresywny, przez cały czas stawiał opór.

Mat. Policji
Mat. Policji

Obaj trafili do policyjnego aresztu. Z zebranych przez policjantów materiałów wynika, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy ukradli co najmniej siedem samochodów. Jest to jednak początek sprawy i funkcjonariusze sprawdzają wcześniejsze kradzieże. W trakcie przeszukania ich mieszkań i garaży, policjanci zabezpieczyli wiele przedmiotów  pochodzących ze skradzionych pojazdów. Oprócz odzyskanego audi A3, na policyjny parking trafiły również samochody należące do zatrzymanych złodziei, które najprawdopodobniej mają przerobione numery identyfikacyjne.

Policjanci wnioskują o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu. Sprawa jest rozwojowa, funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.