Świąteczne podróże bezpieczniejsze z wideorejestratorem

Zbliżają się dwa ostatnie przedłużone weekendy w tym roku i wiele osób zdecyduje się na wyjazd. Najbliższy weekend to jeden z najbardziej ruchliwych okresów na drogach. Znów będzie tłoczno i niezbyt bezpiecznie – zwiększone natężenie ruchu, brawura kierowców jadących zbyt szybko i ryzykownie, a niekiedy także pod wpływem alkoholu. To wszystko podnosi ryzyko wypadku albo stłuczki. Żeby zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych, warto starannie przygotować się do podróży. Warto w tym celu wykorzystać potencjał wideorejestratorów.

Od 28 października aż do 3 listopada potrwa policyjna akcja „Znicz”, która ma na celu ograniczyć niebezpieczeństwo na drogach. W 2012 roku statystyki akcji mówiły o 428 wypadkach, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. Policjanci przyłapali także aż 1837 nietrzeźwych kierowców. Jak zatem się zabezpieczać przed nieodpowiedzialnymi kierującymi?

mivue-388-06
mivue-388-06

Świadek prawdę powie

Czasem przy nawet najbardziej rzetelnych przygotowaniach nie da się uniknąć przykrych zdarzeń na drodze – stłuczek, zarysowań samochodu na parkingu, czy poważniejszych wypadków. W takich chwilach warto mieć coś, co udowodni naszą niewinność, czy też wyjaśni kwestie sporne. Takim zabezpieczeniem może być wideorejestrator, czarna skrzynka w naszych samochodach. Obiektyw kamery i materiał dzięki niemu nagrany będzie wtedy niepodważalnym argumentem w spornych sytuacjach. To świadek, którego nie sposób oszukać, który nie zapomina żadnych szczegółów.

„Wideorejestrator to urządzenie, które może pomóc nam czuć się bezpieczniej w trudnych sytuacjach za kierownicą. Oko kamery zarejestruje każde zdarzenie. To, czego nie zobaczy kamera, pokaże natomiast trzyosiowy czujnik wstrząsów. Dzięki niemu możemy zobaczyć z której strony nadeszło uderzenie w nasz samochód i o jakiej sile”  komentuje Tarik Hassan, CEE Marketing Manager MiTAC Europe, oddział w Polsce.

Niektóre wideorejestratory wyposażono w obrotowy uchwyt. Taka funkcjonalność kamery to gwarancja uchwycenia materiałów, które najbardziej interesują kierowcę. Pozwala to na natychmiastowe skierowanie obiektywu w stronę kluczowych wydarzeń, które mogą mieć miejsce np. z boku, bądź z tyłu samochodu.

Dowód w sprawie

Zarejestrowane nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania. W oba wydłużone weekendy kierowcy będą musieli stawić czoła także ogromnej liczbie fotoradarów. Moduł GPS i baza fotoradarów większości krajów Europy w Mio MiVue 388 może okazać się sposobem nie tylko na bezpieczną podróż, ale także oszczędną.

„Kamery Mio MiVue są też wyposażone w  czujnik ruchu, dzięki któremu możemy zostawić samochód na zatłoczonym parkingu i mieć pewność, że jeżeli jakaś szkoda przydarzy się naszemu pojazdowi, będzie to zarejestrowane na filmie” – opowiada Tarik Hassan. „W tym trybie gdy specjalne sensory wykryją aktywność przed obiektywem, włączy się nagrywanie. W ten sposób zabezpieczamy samochód podczas naszej nieobecności”.

Oprócz tego warto też odpowiednio przygotować siebie i auto do drogi. To pozwoli zminimalizować szansę, że materiał z wideorejestratora będzie musiał być wykorzystany jako dowód, a nie jako wideo‑pamiątka z podróży.