Kubica drugi w Finlandii, trzeci w „generalce”

Materiały prasowe Lotos
Materiały prasowe Lotos
Materiały prasowe Lotos

Robert Kubica i Maciek Baran znaleźli się na podium kat. WRC-2 kolejnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata 2013. Po dwóch zwycięstwach – w Rajdzie Sardynii i Rajdzie Akropolu – zajęli drugie miejsce w swojej kategorii w Rajdzie Finlandii, ósmej, a zarazem jednej z najtrudniejszych rund WRC. Polskiej załodze wspieranej przez Grupę LOTOS dało to awans na trzecią pozycję w tegorocznej klasyfikacji WRC-2.

Robert Kubica już 1 sierpnia, pierwszego dnia rajdu pokazał, że jest w zupełności gotowy do zmierzenia się z legendą fińskiej rundy WRC, uważanej za jedną z najtrudniejszych i najszybszych w sezonie. Po pierwszych dwóch czwartkowych odcinkach specjalnych znalazł się na 3. miejscu klasyfikacji WRC-2. W dwóch kolejnych jego wyniki wahały się między piątym a drugim miejscem, ale na koniec dnia, po sześciu oesach, Kubica i tak był drugi wśród kierowców swojej kategorii.

Robert nie dał się pokonać fińskim szutrom i zdradliwym hopom także drugiego dnia rywalizacji. Wszystkie piątkowe odcinki, za wyjątkiem 12. oesu, kończył na drugim miejscu, nadal utrzymując znaczną przewagę nad 16 innymi kierowcami kat. WRC-2, w tym niemal półtoraminutową nad trzecim Haydenem Paddonem. Zmierzającego na podium Polaka nie powstrzymało nawet przydrożne drzewo, które stratował na 9. oesie, po tym jak przez koleinę jego samochód wyniosło na poboczne jednego z zakrętów. Citroen wyszedł jednak z kontaktu z fińską florą cało (oprócz uszkodzeń zderzaka), a niezrażony Kubica pomknął dalej z pełną prędkością.

Ostatecznie Kubica utrzymał drugie miejsce w kat. WRC-2 „Rajdu Tysiąca Jezior”, plasując się jednocześnie na 9. miejscu klasyfikacji generalnej rajdu. Wspierany przez LOTOS kierowca ustąpił tylko Mistrzowi Finlandii – Jariemu Ketomie. Na szczycie klasyfikacji generalnej znalazł się natomiast Sebastien Ogier, obecny lider tegorocznych mistrzostw świata.

Dzięki drugiemu miejscu w Finlandii Kubica wspiął się na trzecią pozycję tegorocznej klasyfikacji generalnej WRC-2. Do drugiego w stawceNico Fuchsa brakuje tylko dwóch punktów, zaś do lidera – Abdulaziza al-Kuwariego – 17 punktów.

Następną rundą WRC, w której wystartują zarówno Robert Kubica z Maćkiem Baranem, jak i załoga LOTOS Rally Team – Michał Kościuszko z Maćkiem Szczepaniakiem – będzie Rajd Niemiec (22-25 sierpnia 2013). Na rajdowych trasach jeszcze w tym tygodniu pojawi się zaś druga ekipa LRT, czyli Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem, którzy wystartują w rozpoczynającym się 8 sierpnia Rajdzie Rzeszowskim, 4. rundzie LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Grupa LOTOS jest Oficjalnym Partnerem Roberta Kubicy oraz strategicznym partnerem załóg LOTOS Rally Team – Michała Kościuszki i Maćka Szczepaniaka oraz Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana.

Informacje o startach Roberta Kubicy oraz załóg LOTOS Rally Team dostępne są na profilu „Emocje do pełna”http://www.facebook.com/EmocjeDoPelna oraz na stronie http://www.lotosrallyteam.pl.