W Krakowie kursuje elektryczny autobus BYD

W Krakowie kursuje elektryczny autobus BYD.

 BYD 080 (Medium)

Ekologiczny BYD K9 na ulicach Krakowa.

REKORD zasięgu, Warszawa – Kraków (310 km) na 69% baterii.

Komfort podróży i oszczędności na paliwie.

Rekordowy zasięg ponad 250 km w trudnych warunkach drogowych.

Ekologiczny BYD K9 na ulicach Krakowa.

2013-06-19 BYD 272 (Medium)W Krakowie pasażerowie mogą już korzystać z pełni elektrycznego autobusu BYD K9. Ekologiczny pojazd ma kursować kolejno na kilku liniach o numerach: 116, 109, 124, 164 i 173. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie rozpoczęło testy ekologicznego pojazdu chińskiej firmy BYD (Build Your Dreams) w piątek, 21 czerwca. Krakowianie będą mogli korzystać z w pełni elektrycznego autobusu przez niespełna 2 tygodnie.

REKORD zasięgu! Warszawa – Kraków (310 km) na 69% baterii.

Elektryczny autobus BYD K9 pokonał trasę z Warszawy do Krakowa bez konieczności doładowywania. Pojazd wyjechał o godzinie 23:00 z zajezdni MZA przy ul. Włościańskiej w Warszawie i dojechał do zajezdni MPK w Krakowie przy ul. Walerego Sławka ok. godz. 4:45.

Po zatrzymaniu się w krakowskiej zajezdni autobus BYD K9 wykazał możliwość wykorzystania jeszcze 31% pojemności baterii. Co za tym idzie, elektryczny autobus K9 przejechał 310 km po drogach publicznych, zatrzymując się na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz pokonując liczne wzniesienia głównie przed dojazdem do Krakowa zużywając jedynie 69% pojemności swoich akumulatorów. Wynik ten jest wielkim sukcesem na skalę Światową!

2013-06-19 BYD 195 (Medium)Komfort podróży i oszczędności na paliwie.

Elektryczny autobus BYD posiada szereg zalet służących zarówno środowisku, użytkownikom komunikacji publicznej jak i przewoźnikowi. Nie emituje spalin do środowiska. Jest cichy i zapewnia komfortowe warunki podróżowania bez zbędnych szarpnięć, wibracji czy hałasu silnika spalinowego.

Przewoźnicy doceniają oszczędność paliwa. Koszt prądu na 100 km dla BYD K9 można przeliczyć na ok. 50 zł, zaś obecnie oferowane autobusy spalinowe zużywają ponad 40 l./100 km, czyli ponad
200 zł/100 km. Przy dziennym przebiegu autobusu na poziomie 150 km , spalaniu 41l/100km po 5,2 zł za litr, daje to samych oszczędności niemal 249 zł dziennie, a więc miesięcznie przy 27 dniach pracy 6.723 zł. Co za tym idzie, jeden elektryczny autobus BYD K9 może wypracować rocznie ponad 80.000 zł oszczędności.

Elektryczny BYD K9 nie emituje żadnych spalin, bo jest w pełni elektrycznym. Opcjonalnie istnie możliwość zamontowania spalinowego ogrzewania postojowego. Ogrzewanie to mogłoby wspomagać nagrzewnicę w przypadku użytkowania autobusu podczas ostrej zimy. Takie rozwiązanie jest podyktowane gwarancją odpowiednio dużego zasięgu autobusu niezależnie od warunków atmosferycznych i napotkanych sytuacji na drodze.

BYD K9 jest wyjątkowym pojazdem ponieważ był od początku konstruowany jako autobus elektryczny. Dlatego ma odpowiedni rozkład masy, a więc przede wszystkim ciężkich baterii, dzięki czemu posiada świetne właściwości jezdne. K9 ma też bardzo dobrze rozwinięty specjalny system odzyskiwania energii dzięki czemu doładowywuje swoje akumulatory podczas zwalniania i hamowania.

2013-06-19 BYD 215 (Medium)Rekordowy zasięg ponad 250 km w trudnych warunkach drogowych.

BYD K9 osiąga zasięg nawet przekraczający 300 km po jednym, pełnym cyklu ładowania. Dodatkowo, testy w Warszawie udowodniły, że zasięg ponad 250 km jest osiągalny także w ciężkich warunkach miejskich z włączona nieustannie klimatyzacją. To rekordowo duży zasięg jak na autobus elektryczny. Czas ładownia uzależniony jest od stosowanej ładowarki. Testowany obecnie autobus ładuje się w zajezdni w zaledwie 3 godzin.

Elektryczne autobusy BYD służą w transporcie publicznym od 2011 roku. W Chinach użytkowanych jest ponad 400 elektrycznych autobusów, z czego w samym tylko Shenzhen jest ich aż 200. Łącznie w Chinach wszystkie BYD K9 przejechały prawie 17.000.000 km.

W pierwszym kwartale 2013 roku BYD K9  uzyskał europejską homologację. To pozwoliło na rozpoczęcie oficjalnej sprzedaży na naszych rynkach. Pierwszymi krajami w Europie gdzie elektryczne autobusy BYD już regularnie kursują są Holandia (6 autobusów kursuje i 35 zostało zamówionych) i Włochy (Mediolan – 2 autobusy).

Pierwsze zamówienia zostały tez zebrane w Izraelu i Turcji. Z kolei w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto realizację planu budowy fabryki elektrycznych autobusów BYD przeznaczonych przede wszystkim na rynek północnej Ameryki.

Firma BYD jest producentem samochodów zarówno z napędem tradycyjnym, hybrydowym jak i elektrycznym. BYD posiada w swojej ofercie samochody różnych klas, począwszy od małych miejskich aut, aż po duże limuzyny i SUV-y. BYD jest również producentem nowoczesnych w pełni elektrycznych autobusów miejskich, które potrafią przejechać dystans 250 km na jednym ładowaniu.

2013-06-19 BYD 324 (Medium)Koncern BYD produkuje i sprzedaje na chińskim rynku samochody o napędzie alternatywnym wykorzystując własne doświadczenia w produkcji najnowocześniejszych akumulatorów. BYD jest jednym z największych, światowych, dostawców zaawansowanych technologicznie baterii do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, począwszy od telefonów komórkowych poprzez różnego rodzaju osobiste, także przenośne komputery, aż do wielkich baterii przemysłowych. Firma BYD posiada w swojej ofercie również systemy służące do magazynowania energii, np. ogniwa słoneczne, stacje magazynowania energii, itp.

Wyjątkowość marki BYD polega na jej rozległym i wieloletnim doświadczeniu w produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a zwłaszcza akumulatorów i baterii, a więc najdroższych podzespołów w przypadku aut elektrycznych. Przykładem zaawansowania technologicznego BYD może być rekordowo duży zasięg samochodów z logo BYD, jak chociażby w przypadku modelu autobusu K9 czy samochodu osobowego E6, mającego maksymalny zasięg aż 300 km na jednym ładowaniu. Ten wynik stawia go na pierwszym miejscu pod względem zasięgu wśród aut w pełni elektrycznych.

2013-06-19 BYD 111 (Medium)