Program AUTONOMY dla osób niepełnosprawnych „MOTOMOBILNOŚĆ 2013”.


130617_F_Motomobilnosc_01Grupa FIAT prezentuje program AUTONOMY na pierwszej wystawie samochodów adaptowanych dla osób niepełnosprawnych „MOTOMOBILNOŚĆ 2013”.

  • Fiaty Panda i Qubo dla kierowców z dysfunkcjami kończyn dolnych.
  • Fiat Bravo oprzyrządowany dla osoby tetraplegicznej.
  • Fiaty Dobló oraz Scudo przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.
  • Program Fiat Autonomy dedykowany środowisku niepełnosprawnych kierowców.

Pod koniec maja w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce wystawa poświęcona pojazdom specjalnie przystosowanym dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów „MOTOMOBILNOŚĆ 2013”. Targi te pokazały, że rozwiązania w branży motoryzacyjnej są coraz lepiej dopasowane do potrzeb niepełnosprawnych uczestników ruchu drogowego. Świadczyła o tym m.in. integralna oferta samochodowa zaprezentowana przez grupę FIAT.

130617_F_Motomobilnosc_02„MOTOMOBILNOŚĆ 2013″ to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie aspiracji motoryzacyjnych osób niepełnosprawnych, umożliwiających aktywizację zawodową i społeczną tej grupy, rozwój profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla tego środowiska oraz podnoszenie świadomości Polaków w rozumieniu potrzeb i oczekiwań osób niepełnosprawnych. Wystawę zorganizował Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPINKA). Zaangażowanie tych organizacji zagwarantowało kompleksowe podejście do problemu motoryzacji niepełnosprawnych uczestników ruchu drogowego oraz bezpośredni kontakt z nimi. W efekcie przedsięwzięcie zyskało tak duże zainteresowanie, że organizatorzy już planują jego kolejne edycje w przyszłych latach.

130617_F_Motomobilnosc_03Grupa FIAT zaprezentowała aż pięć różnych samochodów oprzyrządowanych dla osób niepełnosprawnych. Fiaty Panda i Qubo zostały dostosowane do kierowania przez osoby z dysfunkcją nóg. 5-osobowa Panda w najbogatszej wersji wyposażenia Lounge, z niezwykle ekonomicznym silnikiem 0.9 TwinAir 8V 85 KM Turbo z systemem Start&Stop, na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy została doposażona w pakiet Guidosimplex. Zawierał on system Oceania Lewer, czyli mechanicznie sterowany hamulec i gaz sterowany elektronicznie za pomocą ergonomicznego uchwytu, oraz gałkę rozłączną. Z kolei prezentowany na wystawie funkcjonalny i miejski Fiat Qubo w wersji Dynamic, z jednostką napędową diesla 1.3 MultiJet 16V 75 KM z myślą o środowisku osób niepełnosprawnych został wyposażony w dwukierunkowy, elektronicznie sterowany gaz typu Ghost, mechaniczny hamulec pod kierownicą, przemienny pedał gazu oraz przełącznik SEG 03, ułatwiający przesiadanie się z wózka do samochodu. Oba modele na życzenie mogą być wyposażone w automatyczne skrzynie biegów Dualogic.

130617_F_Motomobilnosc_04W targowej ofercie grupy Fiat znalazł się również model Bravo dostosowany do kierowania przez osobę tetraplegiczną, czyli z porażeniem czterokończynowym. Specjalnie w typu celu wersja Bravo Easy napędzana silnikiem 1.6 MultiJet 16V 120 KM z automatyczną zmianą biegów Dualogic została doposażona w system QUAD, składający się z mechanicznie sterowanego hamulca i elektronicznie sterowanego gazu z wygodnym uchwytem, a także w programowany sterownik do obsługi urządzeń elektrycznych, takich jak światła, kierunkowskazy i klakson, oraz w regulowany uchwyt kierownicy. Prezentowane były również modele Fiat Dobló oraz Scudo przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Przestronny Dobló z silnikiem 1.4 16V 95 KM, w komfortowej wersji wyposażenia Dynamic, miał specjalnie stabilizowaną, antypoślizgową podłogę, szynowy system mocowania pasów, zestawy pasów do mocowania transportowanej osoby i wózka oraz windę Ricon K2005. Z kolei funkcjonalny van Scudo, napędzany dieslem 2.0 MultiJet 16V 163 KM, był wyposażony w łatwą w użyciu platformę najazdową.130617_F_Motomobilnosc_05

Adaptowane samochody zaprezentowane na wystawie „MOTOMOBILNOŚĆ 2013″ stanowią przykładową ofertę dostępną w programie Fiat Autonomy. Program ten powstał w 1998 roku w celu stworzenia kompleksowej gamy aut wspierających mobilność środowiska osób niepełnosprawnych. Obecnie Klienci mają do wyboru 9 modeli samochodów osobowych marki Fiat, które mogą być wyposażone w oprzyrządowanie obowiązkowe i niezbędne dla kierowców z różnymi dysfunkcjami kończyn. Dla osób korzystających z programu Autonomy są przeznaczone rabaty na zakup pojazdów.

130617_F_Motomobilnosc_06