Pajero Owners Club na tropie tajemnic Pogórza Izerskiego

Mat. prasowe
Mat. prasowe
Mat. prasowe

W miniony weekend odbył się 4. zlot miłośników samochodów terenowych marki Mitsubishi. Dzięki ciekawej lokalizacji w sercu Pogórza Izerskiego, emocjonującej trasie przejazdu autami 4×4 i licznym atrakcjom, spotkanie pozwoliło uczestnikom na wspaniały odpoczynek i lepsze poznanie tego wyjątkowego zakątka Polski. 

Tegoroczny IV Zlot Pajero Owners Club zagościł w Leśnej, w województwie dolnośląskim. Na uczestników czekały piękne krajobrazy Pogórza Izerskiego, pośród których skrywały się ciekawe zabytki oraz liczne pomniki przyrody. Bazą zlotu był ośrodek Camping Czocha, z którego rozpościerał się panoramiczny widok na jezioro i na zaporę wodną – jedną z wyższych w Polsce.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Pierwsi, spragnieni wrażeń oraz swojego towarzystwa uczestnicy, pojawili się już we czwartek, wykorzystując wolny czas na poznawanie najbliższej okolicy. Piątkowa kolacja, a zarazem oficjalne rozpoczęcie zlotu, poprzedzona była powitaniem klubowiczów oraz sympatyków klubu przez burmistrza Leśnej, który sprawował patronat honorowy nad imprezą. Następnie organizatorzy przedstawili harmonogram oraz główne założenia dotyczące sobotnich planów. Każdy z uczestników otrzymał przygotowany przez organizatorów przewodnik po okolicznych atrakcjach turystycznych, roadbook oraz komplet upominków ufundowany przez Gminę Leśna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Kompletu dopełniała lista z pytaniami dotyczącymi trasy. Główną atrakcją imprezy był przejazd trasą turystyczną, jak również uczestnictwo w imprezach odbywających się w najbliższej okolicy: pokazie walk rycerskich, koncertach muzyki dawnej oraz nocnym zwiedzaniu Zamku Czocha i festynie z udziałem lokalnych kapeli. Po części oficjalnej nadszedł czas na tradycyjną integrację, która urozmaicona była konsumpcją kilkukilogramowego kawałka pysznie przyrządzonej szynki według przepisu jednego z klubowiczów.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

W sobotni poranek klubowicze wyruszyli w trasę. „Dzięki współpracy z leśnikami mogliśmy jechać drogami przebiegającymi przez tereny na co dzień niedostępne dla ruchu kołowego. Niezbyt trudny technicznie przejazd zmienił się po piątkowej ulewie w ponad dwugodzinną walkę z błotnym podjazdem. Pierwsze załogi pokonały go bez większych problemów, natomiast z każdym kolejnym przejazdem sytuacja stawała się coraz trudniejsza. Ostatecznie w ruch poszły wyciągarki oraz liny, które wspomagały auta wyposażone w opony niedostosowane do takich warunków.” – opowiada tegoroczny organizator zlotu Łukasz Surowiec.  „Po pokonaniu tej przeszkody można już było delektować się trasą i mijanymi po drodze atrakcjami: możliwością wjazdu do czynnej kopalni bazaltu, przejazdem obok wygasłego wulkanu czy też zwiedzaniem zamku Świecie. Jego obecni właściciele nie szczędzą sił i środków, aby przywrócić temu miejscu dawny blask. Chętni mogli odwiedzić Zamek Frydlant – przepiękną, średniowieczną budowlę, jak również skorzystać z wjazdu kolejką gondolową na Stóg Izerski – najwyższy szczyt Gór Izerskich.” – dodaje Surowiec.

Zmęczeni, ale zadowoleni klubowicze pojawili się z powrotem w bazie późnym popołudniem, zdając karty konkursowe i oczekując na wieczorne ognisko, podczas którego miały zostać ogłoszone wyniki konkursu wiedzy o Mitsubishi, w którym nagrody ufundowało MMC Car Poland Sp. z o.o.- generalny importer marki w Polsce. Sobotni wieczór minął nam przy ognisku okraszonym przepysznymi bochnami chleba z tradycyjnym smalcem i ogórkiem.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Niedziela była zakończeniem wspólnej przygody. Po śniadaniu wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników konkursu turystycznego, w którym główną nagrodę – puchar, ufundował burmistrz Leśnej. Zwycięzcami, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania zostali Ewa i Cezary Tomczyk.

„Nasza impreza udowodniła, że aktywny wypoczynek i hobby, jakim jest turystyka 4×4 to doskonała okazja do poszerzania wiedzy o naszym kraju i jego najciekawszych zakątkach. Istnieje mnóstwo miejsc, które czekają na odkrycie – są przesiąknięte historią i atrakcyjne krajobrazowo a niezadeptane stopami tysięcy turystów. Leśna – ze swoją bogatą historią i urokliwą okolicą jest na pewno jednym z nich.” – podsumowuje Łukasz Surowiec.