Jeep® Willys z 1943 roku wraca do domu

130604_J_willys_03Model Willys MB z 1943 roku opuścił Włochy, by powrócić do pierwotnego miejsca produkcji w Toledo, w stanie Ohio (USA) i świętować swoje70. urodziny.
Wyjątkowe zdjęcia z wizyty w historycznym miejscu produkcji modelu Willys  oraz w zakładzie Toledo Assembly Complex, gdzie obecnie produkowana jest najnowsza generacja kultowego Jeepa Wranglera. 

3 czerwca 2013 oryginalny Jeep Willys MB powrócił do Toledo, w stanie Ohio, by świętować swoje 70. urodziny. Po opuszczeniu Włoch i przepłynięciu Atlantyku, „przodek” aktualnego Jeepa Wranglera przejechał ponad 1000 mil przez trzy amerykańskie stany New Jersey, Pensylwania i Ohio i dotarł do zakładu Toledo Assembly Complex Grupy Chrysler i historycznego miejsca produkcji, gdzie powstał 70 lat temu.
Model Willys MB, przeznaczony dla armii amerykańskiej, zjechał z linii montażowej zakładu w Toledo, w stanie Ohio, w dniu 3 czerwca 1943 r., na miesiąc przed lądowaniem aliantów na Sycylii. Pojazd ten oparty jest na konstrukcji wojskowego samochodu terenowego Willys Quad zbudowanego w 1941 roku dla armii amerykańskiej przez Willys-Overland i jest „przodkiem” pierwszego cywilnego modelu JeepaCJ-2A.
Oryginalny Willys Quad z kolei po serii modyfikacji zamienił się w Willysa MA, a następnie w Willysa MB. Lecz zarówno żołnierze, jak i cywile ochrzcili Willisa mianem „Jeepa” i to właśnie firma Willis-Overland wykorzystywała markę „Jeep” w swoich materiałach marketingowych.130604_J_willys_01
Numer seryjny i numer nadwozia  Willysa, który wrócił do Toledo to 238.746. Numer rejestracji w armii amerykańskiej wynosi 20341061 i jest to przybliżona liczba oparta na numerze wybitym na podwoziu.
Pod koniec II wojny światowej, powyższy egzemplarz Willysa został odstąpiony armii włoskiej i był użytkowany przez wojsko pod numerem rejestracyjnym EI 21574. Później Willys został sprzedany klientowi prywatnemu, a w kwietniu 1984 roku został zakupiony przez włoskiego dziennikarza Vittorio Argento, obecnego właściciela, reżysera i gwiazdy wyprawy, która po 70 latach sprowadziła Jeepa z powrotem do miejsca jego „narodzin”.

130604_J_willys_02