Najnowsze technologie Toyoty podczas Olimpiady w Tokio

Toyote Concept I series

Japonia kojarzy się często z najnowocześniejszymi technologiami. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio 2020 będą nie tylko świętem sportu, ale także okazją do prezentacji technologii przyszłości. Toyota, oficjalny partner Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego, ma ambicję, aby były to najbardziej innowacyjne Igrzyska w historii, dlatego zaangażuje do obsługi imprezy swoje najnowocześniejsze technologie – zarówno produkowane seryjnie, jak i prototypy.

Do Igrzysk w Tokio zostały 2 lata. Toyota, główny partner w dziedzinie mobilności Międzynarodowych Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego, podała szczegóły swojego zaangażowania w organizację tego sportowego święta w stolicy Japonii. Dzięki otwartemu podejściu i wykorzystaniu najnowszych technologii w czasie Igrzysk Tokio stanie się miejscem, w którym w praktyce zostanie zaprezentowana idea mobilności. Dzięki temu Igrzyska w stolicy Japonii będą najbardziej innowacyjne w historii.

„Swoboda poruszania się jest kluczowa, aby móc uczestniczyć w życiu społecznym” – powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyoty. – „Kiedy ktoś chce podjąć się jakiegoś wyzwania, ale na przeszkodzie stoją mu trudności w poruszaniu się, Toyota chce pomóc mu rozwiązać problem. Chcemy, aby mobilność była szansą, a nie przeszkodą. Angażując się w Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie oraz Olimpiadę Specjalną, Toyota daje wyraz szacunku dla wyjątkowości każdego człowieka i dla różnorodności”.

Toyote Concept

 

Innowacyjne prototypy na ulicach

Toyote Concept I series

Toyota przeprowadzi podczas Igrzysk testy i demonstracje pojazdów zautomatyzowanych na czwartym, przedostatnim poziomie skali stworzonej przez SAE International, organizację skupiającą inżynierów zajmujących się m.in. motoryzacją. Samochody te będą wykonywały samodzielnie wszystkie czynności prowadzenia, poruszając się w określonej, zdefiniowanej przestrzeni. Testy zostaną przeprowadzone w nabrzeżnej dzielnicy Tokio i w okolicy portu lotniczego Haneda.

Sportowcy, działacze i kibice będą mogli zapoznać się także z prototypem Concept-i – wyglądającym futurystycznie samochodem, który rozpoznaje emocje kierowcy i może prowadzić z nim naturalną rozmowę dzięki sztucznej inteligencji. Inną nowością będą e-Palette, pojazdy elektryczne nowej generacji, zaprojektowane z myślą o nowatorskim projekcie Mobility as a Service (MaaS). e-Palette to autonomiczny pojazd o modułowej budowie, który w zależności od pory dnia może stać się mobilnym butikiem, foodtruckiem, biurem na kołach albo taksówką. e-Palette będą środkami transportu dla sportowców, działaczy i gości na terenie miasteczka olimpijskiego.

 

Łatwiejsze podróżowanie dzięki Toyocie

Toyota Welcab

Toyota udostępni uczestnikom Igrzysk również samochody z serii Welcab, czyli popularne modele marki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na drogach Tokio pojawią się także pojazdy ułatwiające poruszanie się na krótkich dystansach, w tym elektryczne, trójkołowe, zwinne i-Roady, zaś obsługa otrzyma urządzenia do jazdy na stojąco.

Przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są także nowe, hybrydowe taksówki JPN Taxi. Pojazdy opracowano specjalnie z myślą o wygodzie pasażerów – podłoga znajduje się nisko, duże, przesuwne drzwi ułatwiają wsiadanie, pasy bezpieczeństwa są podświetlane, aby łatwo było po nie sięgnąć po zmroku, a duże okna ułatwiają podziwianie widoków. Toyota wprowadziła ten model na rynek w październiku 2017 roku i obecnie służy on mieszkańcom japońskich miast.

 

Pełna gama zelektryfikowanych napędów

Toyota Mirai

Organizatorzy Igrzysk otrzymają od Toyoty oficjalną flotę ponad 3000 samochodów osobowych, wyposażonych w najnowsze, niskoemisyjne jednostki napędowe i nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Znajdą się wśród nich zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi elektryczne sedany Mirai, samoładujące się auta hybrydowe i hybrydy plug-in oraz nowe modele elektryczne na baterie. Do dyspozycji organizatorów będą także zasilane wodorem miejskie autobusy Sora i wózki widłowe. Celem Toyoty i Komitetu Organizacyjnego jest osiągnięcie najniższego poziomu emisji oficjalnej floty w historii Igrzysk.

Samochody z oficjalnej floty będą wyposażone ponadto w najnowsze układy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, Lexus Safety System+ i Parking Support Brake – system, który zapobiega kolizjom podczas manewrowania. Co więcej, niektóre auta będą dysponowały nowym systemem Highway Teammate, czyli układem zautomatyzowanej jazdy na autostradzie (2. poziom automatyzacji wg SAE International).

 

Toyota Production System w organizacji transportu

Toyota e-palette

Organizatorzy przewidują, że licząca 15 milionów mieszkańców metropolia tokijska przyjmie podczas Igrzysk kolejne 15 milionów gości. Toyota wesprze władze miasta i Komitet Organizacyjny w zapewnieniu wszystkim bezpiecznego i wydajnego transportu, nie tylko dostarczając zróżnicowany park pojazdów, ale także organizując transport zgodnie z zasadami słynnego Systemu Produkcyjnego Toyoty. Do zarządzania flotą posłuży technologia automatycznej wymiany informacji w chmurze za pośrednictwem modułu DCM (Data Communication Module) i cyfrowej platformy Mobility Service Platform.

 

Zaangażowanie Toyoty w ruch olimpijski

Miasta na całym świecie mierzą się obecnie z takimi wyzwaniami jak nadmierne zagęszczenie ruchu, zanieczyszczenie powietrza, wypadki drogowe czy dostępność środków transportu dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020), Pekinie (2022) i Paryżu (2024) Toyota chce rozwiązywać te problemy, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju transportu na całym świecie.

W 2015 roku Toyota została pierwszym oficjalnym globalnym partnerem w zakresie mobilności Międzynarodowych Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego. Współpraca została zawarta na lata 2017-2024. Na okres ten przypadają Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio (2020) i Paryżu (2024) oraz Zimowe w Pjongczangu (2018) i w Pekinie (2022).

Misja: mobilność

Swoim zaangażowaniem w organizację globalnych imprez sportowych Toyota chce się przyczynić do budowy pokojowego społeczeństwa wolnego od dyskryminacji dzięki wspieraniu osiągnięć sportowych zawodników ze wszystkich krajów i kontynentów, zarówno sprawnych, jak i niepełnosprawnych. Kierując się tymi ideami, Toyota została także globalnym partnerem Międzynarodowej Olimpiady Specjalnej w 2017 roku. Firma pomaga sportowcom w przekonaniu, że pojęcie mobilności znacznie wykracza poza tradycyjne środki transportu. Jak głosi globalna akcja Toyoty „Start Your Impossible”, mobilność to pokonywanie wyzwań i spełnianie marzeń. Zgodnie z tym duchem i w odpowiedzi na coraz większe wymagania stawiane przez nowoczesne społeczeństwo, japoński koncern przechodzi transformację z tradycyjnego producenta samochodów w firmę zajmującą się szeroko rozumianą mobilnością