SEAT – jak powstają kolory, które pobudzają zmysły

Seat

Jak odkryć nowy kolor? Mimo iż gama lakierów SEAT-a posiada szeroki wachlarz pięknych odcieni, jego zespół projektantów wciąż wymyśla nowe możliwości. Zmysły, intuicja i wyobraźnia – to ich jedyne narzędzia w tworzeniu samochodowej przyszłości.

Seat
Seat

Jest takie powiedzenie: jeśli uważasz, że ludzka wyobraźnia nie ma granic, spróbuj wymyślić nowy kolor. Dla projektantów SEAT-a to chleb powszedni. Wykorzystując różne inspiracje i wspinając się na szczyt wyobraźni wciąż odrywają nowe odcienie i zaszczepiają ich piękno w modele marki.

Przygotowanie nowego koloru nie jest jednak takie proste – to długi i pracochłonny proces, w którym nic nie podlega przypadkowi. Przed wjechaniem modelu na taśmy montażowe projektanci przygotowują ponad 100 propozycji nowych lakierów.

Na tym nie koniec – przy testowaniu nowego lakieru zużywają ponad 1 000 litrów farby, tylko po to, by zobaczyć końcowy wynik na nadwoziu. Nic tak nie oddaje jego właściwości i piękna, jak sam samochód w świetle słonecznym.

Film w języku hiszpańskim z napisami angielskimi

Każdy model otrzymuje aż 7 warstw lakieru – by podnieść jego jakość, atrakcyjność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Seat
Seat

Nasza praca zaczyna się już na 3 lata przed rozpoczęciem produkcji samochodu. Najpierw przyglądamy się trendom na rynku oraz analizujemy ich przyszłość, a następnie tworzymy nowe mieszanki i decydujemy, które z nich będziemy rozwijać” – mówi Jordi Font, szef Działu Projektowania Kolorów.

Odkrycie nowego koloru to coś, co nie jest dostępne dla każdego – polega na przesunięciu kolejnej bariery wyobraźni i uwolnieniu nowych emocji. Dla projektantów SEAT-a, których głównymi narzędziami pracy są zmysły, to nie tylko codzienna praca, ale także pasja kreowania

 Jakub Góralczyk